Új szélsőjobboldali erő lép színre július 8-án

  • Mikecz Dániel
  • 2017. június 7.

Liberális szemmel – Republikon

Mit tehet a radikális jobb a néppártosodás után?

Szinte semmilyen médiavisszhangot nem kapott a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) szervezte vasárnapi Trianon Felvonulás. Nyilvánvalóan nem kedvezett a láthatóságnak, hogy éppen a hosszú hétvégére esett a tüntetés, és persze a londoni terrorcselekmények is kitakarták az eseményt. De a radikális jobboldallal tüntetései feltételezhetően kevésbé is érdeklik a közvéleményt. A 2010-es kormányváltás óta nem történtek olyan nagyszabású tüntetések, erőszakos események, mint 2006 után, noha a megfélemlítésképpen még elszórva felvonultak kistelepüléseken a korábban feloszlatott Magyar Gárda utódszervezetei. A mozgalom tehát meggyengült, amit legjobban a korábban igen népszerű Magyar Sziget, a radikális jobboldali mozgalom legfontosabb találkozójának megszűnése mutat. Szerepét részben a szintén a HVIM által szervezett Felvidéki Magyar Sziget vette át. A gyengülésben nyilvánvaló szerepet játszott a Jobbik néppártosodása, amivel a mozgalom pártpolitikai jelentősége veszített el, noha elsősorban Toroczkai László Jobbik alelnök révén továbbra is fennáll a kapcsolat és Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője is többször hangsúlyozta jó viszonyát Vona Gáborral.

Nem használt a radikális jobboldal mozgósítási lehetőségeinek a kormány bevándorlás ellenessége és EU-fóbiája sem.

A mozgalom azonban nem tűnt el, még ha ritkábbak, kisebb volumenűek az akciók és a hazai, valamint a nemzetközi sajtó is kevésbé érzékeny azokra. Donald Trump megválasztása és az internetes folklórban létező amerikai alternatív jobboldal mozgalom (alt-right) felfutásával új lendületet kaptak Európában is a radikális jobboldali erők. Ezeknek a politikai törekvéseknek és a hozzájuk kapcsolódó szerencsevadászoknak az egyik központja éppen Budapest lett, ahol kiadót, ernyőszervezetet hoztak létre brit, svéd, német radikálisok, valamint kapcsolatba léptek a hazai csoportokkal. Ez a konjunktúra is szerepet játszhatott abban, hogy május végén jelentette be a Betyársereg, az Érpataki Modell Országos Hálózata és az Identitárius Egyetemisták Szövetsége (Identitesz), hogy július 8-án új „szélsőjobboldali erőt” hoznak létre. A kezdeményezők, Tyirityán Zsolt és Orosz Mihály Zoltán, Érpatak polgármesterének szavaiból egyelőre úgy tűnik, hogy nem a pártalapítás a legfontosabb szempont, noha a harmadik szervező, az Identitesz vezetője korábban az ellenkezőjéről beszélt. Célként így az olvasható ki, hogy revitalizálják a megfáradt mozgalmat, radikális követeléseket fogalmazzanak meg az olyan témákban, mint a migráció vagy a romák helyzete, és ehhez várhatóan akciókat is szervezzenek.

A radikális jobboldali színtér igen változatos, otthonra találnak ott a

turanisták, hagyományőrzők, militista csoportok, hungaristák, a két világháború közötti kurzus szellemi örökösei,

megkomolyodott szkinhedek. A 2000-es évek végén a Jobbik sikeresen tudta egy táborba terelni a radikális jobb különböző irányzatait. Különösen jelentős volt, hogy hidat tudott képezni az egykori MIÉP népi radikálisai és a fiatalabb generáció (ultrák, ex-szkinhedek) között, továbbá egyetemi szervezetként bekapcsolta ebbe a koalícióba az elégedetlen első-generációs diplomásokat. Az új szerveződésre is jellemző ez a sokféleség, hiszen a Betyársereg a militáns futballhuligán szubkultúrát, Orosz Mihály Zoltán a kistelepülések élő rendpártiakat tudná becsatornázni. Az Identitesz kapcsán azonban egyrészt nem látszik az intellektuális felkészültség, ami a Jobbikot jellemezte. Másrészről az Identitesz nevében és jelképeiben is a francia gyökerű identitárius mozgalomhoz köthető. Bár a hazai radikalizmusban lépten-nyomon felfedezhetőek külföldi minták (pl. rúnák, ősiség, ezotéria, motoros szubkultúra, szkinhedek), a nemzetközi hálózatok hazai fiókszervezetei nem tudtak megerősödni, a szűkebb mozgalmi szubkultúrán kívül is mozgósítani (lásd Vér és Becsület).

A 2010-es évek közepére a Jobbik néppártosodási kísérletével párhuzamosan a párt hátterét adó radikális mozgalom is hullámvölgybe került. Az ilyen időszakokban a mozgalmi identitás szubkultúrákban, szervezetekben marad fenn.

Bár a Magyar Sziget, mint egy tömeges fesztivál megszűnt,

azonban továbbra is léteznek hasonló események, rendezvények. Ebből az alapból újraépíthető a mozgalom, azonban ellentétben a 2006-2010-es ciklussal az elégedetlenségeket egy jobboldali kormánnyal szemben kell megfogalmazni, amely bizonyos témakörökben (migráció, Európai Unió) szélről nehezen előzhető. A mozgósítási lehetőségeknek határt szab továbbá a Jobbik is, amely továbbra is megőrizné domináns szerepét a mozgalomban is, nem véletlenül lett a HVIM alapító Toroczkai László a párt alelnöke. Mivel az új kezdeményezés elindítói nem kívánnak a pártalapításra koncentrálni a kezdetekben, így elképzelhető együttműködés a Jobbik és a revitalizált radikális jobboldali mozgalom között. A Jobbiknak azonban vigyáznia kell, hogy a radikális híveknek és a néppártként megszólítandó választóknak szóló kettős kommunikáció ne okozzon bonyodalmakat.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)